Święte Triduum Paschalne. 29 marca 2015

Punktem kulminacyjnym całorocznej liturgii i istotnym elementem chrześcijańskiego świętowania Tajemnicy Zmartwychwstania jest obchód Triduum Paschalnego. Prześledźmy pokrótce jego przebieg (przy okazji podajemy plan nabożeństw w naszej parafialnej świątyni).

Triduum rozpoczyna się od Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy; w naszym kościele o godzinie 18.00. Jest to zarazem upamiętnienie ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Po tej liturgii ołtarz zostaje obnażony, a Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do symbolicznej tzw. Ciemnicy – tam jego adoracja trwa do liturgii piątkowej (na noc przerwa między 21.00 a 9.00).

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tradycyjnie w tym dniu Kościół powstrzymuje się od odprawiania Mszy Świętych. Przez cały dzień trwa adoracja Zbawiciela w Ołtarzu Adoracji, a po południu jest odprawiana Droga Krzyżowa (w naszym kościele o 15.00). W tym dniu katolicy zachowują post ścisły.

Wieczorem wierni gromadzą się na sprawowanie Liturgii Wielkiego Piątku (u nas o godzinie 18.00). Jej istotnymi częściami są: rozważanie biblijnego opisu Męki Pańskiej, wyjątkowo bogata Modlitwa Wiernych oraz Adoracja Krzyża. Po tym obrzędzie Najświętszy Sakrament umieszczany jest w symbolicznym Bożym Grobie – tam adoracja trwa do godziny 21.00.

Wielka Sobota to dzień spoczynku Zbawiciela w grobie. Przez cały dzień (od 9.00) Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie, natomiast nie odprawia się w tym dniu żadnych nabożeństw. Poświęcenie pokarmów na świąteczny stół w Drawnie o 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00; ponadto Borowiec 9.30, Zdanów 10.00, Żółwino 10.15, Święciechów 10.30, Chomętowo 11.00.

Po zachodzie słońca (w naszej wspólnocie o 20.00) wierni gromadzą się na kulminacyjny obrzęd Triduum, jakim jest Wigilia Paschalna. Składa się ona z czterech części. Rozpoczyna się obrzędem światła z poświęceniem nowego paschału (potrzebne są świece), po niej następuje szczególnie bogata Liturgia Słowa – może być w niej nawet 9 czytań biblijnych. Następnie wierni uczestniczą w liturgii chrzcielnej, odnawiając swoje przyrzeczenia wierności Zbawicielowi, po czym wszyscy radośnie celebrują Eucharystię.

Dopełnieniem obrzędów paschalnych jest procesja rezurekcyjna, będąca uroczystym ogłoszeniem światu faktu Zmartwychwstania Zbawiciela. Może ona mieć miejsce tuż po Wigilii Paschalnej albo (jak to kultywujemy w naszej wspólnocie) o godzinie 6.00 rano, przed pierwszą Mszą Świętą Niedzieli Wielkanocnej. Kolejne Msze Święte o 12.00 i 18.00.

Powrót do listy katechez